Аладжа манастир
Както вече обещах ще разкажа за посещението ни в Аладжа манастир край Варна.
Аладжа манастир е може би най-известния скален манастир по българското Черноморие. Разцветът на подобни манастири е през ХIII - ХIV век по време на Второто българско царство.
Не е известно кога е основан манастирът, но направените изследвания сочат, че разцветът му е в периода ХIII - ХIV век. След падането на България под турско робство манастирът е изоставен и по-нататъшната му съдба е неизвестна.
За първи път името му се среща през 1832 година в книгата на руския писател Виктор Тепляков „Писма от България”.
Аладжа манастир е разположен в живописна местност на около 14 километра от Варна. Той е сред малкото скални обители по българските земи в които отчетливо се различават отделните помещения. Храм, параклис, църква, крипта, кухня трапезария и монашески килии.
До манастира се стига по пътя за Златни пясъци. На 3-4 километра след вилна зона Чайка се отклонявате наляво и след около километър, километър и половина стигате манастира. Можете да изберете между два паркинга. Единият е пред централната порта, ако може така да се нарече началото на пътеката към него, а другият паркинг е на 200-300 метра по шосето и от там също може да се стигне по алея до манастира без да се връщате до портата.
Основната част от манастира е разположена на две нива във висока около 40 метра варовикова скала. Там се намират храмът, параклисът, църквата, криптата, кухнята трапезарията и монашеските килии. Достъпът до тях е улеснен от здрави и удобни стълби и пътеки.
На около 800 метра от основния комплекс се намират „Катакомбите”, наречени така от братята Шкорпил. Това са група пещери на три нива. Най-добре е запазено второто ниво на което има едно голямо помещение с неизвестно предназначение и едно по-малко, в което са разположени пет гробни камери.
Накратко, ако ви се отдаде случай да минете през този край на България, си заслужва да се отбиете и да разгледате Аладжа манастир